LOGO TÜRKİYE KURUMSAL ÇÖZÜM ORTAĞINIZ

Programın ilk kullanımında çek ve senetlere ait kayıt ve son durum bilgileri (çek/senet kartları listesinde yer alan) Devir seçeneği ile kaydedilir. Devir düğmesi tıklandığında açılan çek/senet kayıt giriş penceresindeki alanlardan çek/senet tarihi, vadesi, seri ve portföy numarası, kullanılan para birimi ve tutar bilgileri kaydedilir. Devir çek/senedin statüsü ve buna bağlı bilgileri ise statü bölümünde kaydedilir.
Statü Seçimi
Statü bölümünde, kaydedilen çek/senedin statüsü belirlenir. Çek/senet statü bilgisine göre pencerenin sağ bölümünde bulunan bilgiler değişir. Statü alanı seçenekleri şunlardır:
Portföyde
Girilen çek/senedin henüz portföyde olduğunu gösterir. Borçlu Cari Hesap alanında çek ya da senedin ait olduğu cari hesap bilgileri girilir. Cari hesap kartları listelenir ve ilgili cari hesap seçilir.
Ciro Edildi
Çek ya da senedin bir başka cari hesaba verilmesidir. İlgili cari hesap alanında çek ya da senedin verildiği cari hesap bilgileri, Borçlu Cari Hesap alanında çek ya da senedin alındığı CH bilgileri kaydedilir.
Teminata Verildi
Çek ya da senedin bankaya teminata verildiğini gösterir. İlgili banka alanında çek/senedin teminata verildiği banka bilgileri kaydedilir. Banka hesap kartları listelenir ve ilgili hesap seçilir. Çek ya da senedin alındığı cari hesaba ait bilgiler ise Borçlu Cari Hesap alanında belirtilir.
Tahsile Verildi
Çek ya da senedin bankaya tahsile verildiği durumdur. Banka bilgileri alanında ilgili banka belirtilir. Çek/senedin ait olduğu cari hesap ise Borçlu Cari Hesap alanında kaydedilir.
Karşılığı Yok
Devir çek ya da senedinin karşılığının olmadığını belirten durumdur. Borçlu cari hesap alanında çek/senedin alındığı cari hesap bilgileri kaydedilir.
Tahsil Edilemiyor
Çek/senedin tahsil edilemediğini belirten durumdur. Cari hesap bilgileri Borçlu Cari Hesap alanında kaydedilir.
Portföyde Protestolu
Portföyde, ödeme günü gelmiş bir senedin ödenmemesi durumunda, protesto edilmiş senetler için kullanılır.
Devir çek ve senetlerine ait döviz bilgileri için F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alan Döviz Bilgileriseçeneği kullanılır. Döviz bilgileri "Değiştir" komutu ile ekrana getirilen çek/senet kartı üzerinden değiştirilemez. Devir çek ve senetleri üzerindeki durum değişiklikleri ise yine bordrolar üzerinden yapılır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

2.53.00.00 ERP Sürüm Duyurusu

ERP 2.53.00.00 Sürümü :   Kayıt Nr Ürün Tanım ve Açıklama 1 WINERP-11243 GO3 TigerPlus Tiger3 TigerEnterprise Tiger3Enterpri...