Logo Muhasebe Programı

On 08:15:00 by Muhasebe Kursu   No comments

 

Logo Go 3 Muhasebeleştirme işlemi nasıl yapılır sorusunu cevaplayacağız bu yazımızda.

Logo Go 3 Muhasebeleştirme

Muhasebe dışındaki program bölümlerinde yapılan işlemler için kaydedilmesi gereken muhasebe fişleri, muhasebeleştirme işlemi ile doğrudan oluşturulur. Özellikle günlük faaliyetleri yoğun işletmelerde işlemlerin muhasebeleştirilmesi son derece kolaylaşmakta ve zaman kaybının önüne geçilmektedir.

Tüm program bölümlerinde açılan kartların ve bunlara ait işlemlerin muhasebeleştirme yapıldığında izleneceği muhasebe hesap kodları muhasebe bağlantı kodları verilerek belirlenir. Muhasebeleştirme işleminde geçerli olacak muhasebe bağlantı kodları, ilgili program bölümlerinde kartlar üzerinden ya da Muhasebe / Muhasebeleştirme İşlemleri bölümünde Muhasebe Bağlantı Kodları seçeneği ile verilir.

Program bölümlerinde işlemler yapılırken Muhasebe Kodları seçeneği ile fiş geneli ya da yalnızca satırdaki işlem için muhasebe kodları uygulanır ve muhasebeleştirme yapıldığında oluşacak mahsup fişi görüntülenir.

MUHASEBELEŞTİRME İŞLEMİ İKİ ŞEKİLDE YAPILIR:

  • muhasebeleştirme program bölümünden
  • ilgili program bölümlerinde fiş ve fatura listesinden

Muhasebeleştirme yapılmadan önce, muhasebeleştirme filtreleri ile işlemin ne şekilde yapılacağı belirlenir. “Tamam” düğmesi tıklanır ve muhasebeleştirme işlemi başlatılır.

“Muhasebeleştirme Kontrolü” filtre satırında “Evet” seçiminin yapılması durumunda, oluşturulan her fiş ekrana gelir ve kontrol edildikten sonra kaydedilir.

Muhasebeleştirilen ancak mahsup fişi oluşturulması istenmeyen işlemler olabilir. Bu durumda muhasebeleştirme işlemi ile oluşan mahsup fişi üzerinde “İşaretle” seçeneği kullanılır. İşlem muhasebeleştirilir ancak oluşan mahsup fişi muhasebe kayıtları arasında yer almaz ve muhasebe hesaplarını etkilemez.

Muhasebeleştirme filtrelerinde “Muhasebeleştirme İşareti” filtre satırında “İşaretlenecek” seçilirse muhasebeleşen fiş ya da faturanın yanında muhasebeleştirildiğini gösteren M harfi ile listelenir.

Muhasebeleştirilen fiş ya da faturalarda değişiklik yapılmak istendiğinde program işlemin muhasebeleştirildiğini belirten bir uyarı mesajı verir.

Otomatik muhasebeleştirilen fiş ya da faturalarda değişiklik yapıldığında muhasebe kaydı da otomatik güncellenir.


0 yorum:

Yorum Gönder

BİLGİLENDİRME


Evosas yazılım danışmanlık bilişim hizmetleri olarak uzun yıllardır müşterilerimize logo çözümleri sunmaktayız. Sizin ihtiyacınız olan logo çözümü için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM DETAYLARI

  • Türkiye geneli yaygın eğitim kurumları ile
    öğrenme garantisi sunan tek eğitim kurumu.
  • + 0850 840 36 38
    +0555 564 08 70