Logo Muhasebe Programı

On 05:14:00 by Muhasebe Kursu   No comments

 

Logo Go 3 Cari Hesap Açma işlemi nasıl yapılır? Logo cari kart tanımlama işlemi nasıl yapılır ?

Logo Go 3 Cari Hesap Açma

Firmanın çalıştığı müşteri ve tedarikçi firmalar ile borç/alacak ilişkisi içinde olduğu diğer firmaları düzenli olarak izlemek için cari hesap kartları açılır. Her cari hesaba ait kimlik bilgileri ve özellikler kayıt türü seçilerek ilgili karta kaydedilir. Cari hesap kartları üzerinde yapılacak işlemler için pencerenin alt bölümünde yer alan simgeler ve farenin sağ tuşu tıklanarak ya da F9 tuşu ile açılan menüsünde seçenekler kullanılır.

Ayrıca, cari hesaplar listesinde yer alan işlem seçenekleri ile, cari hesaba ait sipariş, irsaliye, fatura, kasa, banka, çek/senet ve cari hesap fişleri doğrudan kaydedilir ve rapor seçenekleri ile en sık kullanılan raporlar kısa zamanda alınır.

Menü seçeneklerinin işlevleri aşağıdadır:

EkleYeni bir cari hesap kaydı açmak için kullanılır.
DeğiştirTanım bilgilerinde değişiklik yapmak için kullanılır.
ÇıkarCari hesap tanımını silmek için kullanılır.
İnceleCari hesap bilgilerini incelemek için kullanılır. Bu seçenekle ekrana getirilen kart bilgilerinde değişiklik yapılamaz.
KopyalaSeçilen cari hesap bilgilerini yeni bir tanıma kopyalamak için kullanılır.
Kayıt BilgisiKaydın açılış ve değişiklik işlemlerinin kim tarafından ve ne zaman yapıldığını gösterir. Tarihçe özelliğinin kullanılması durumunda tanım üzerinde işlem yapan tüm kullanıcıları listelemek mümkündür.
Kayıt SayısıCari hesaplar listesinden türlerine göre ve toplam olarak kayıtlı cari hesap toplamını listeler.
Hesap ÖzetiSeçilen cari hesap kartına ait tutarları aylık toplamlar halinde listeler.
Borç TakipBorç takip penceresini ekrana getirir ve kapama işlemleri yapılır.
Döviz ToplamlarıCari hesap kartının işlem dövizi üzerinden toplamlarını listeler.
Hesap ToplamlarıCari hesaplara fiş kesilirken ya da ilgili cari hesap üzerindeyken o cari hesaba fatura edilebilecek işlemlerin toplamlarını görmek için kullanılır.
HareketlerCari hesap kartına ait hareketleri verilen tarih ve filtre koşullarına göre listeler.
Sipariş HareketleriCari hesaba ait siparişleri incelemek; gerekirse değişiklik yapmak için kullanılır.
İrsaliye HareketleriCari hesaba ait irsaliyeleri incelemek; gerekirse değişiklik yapmak için kullanılır.
EkstreCari hesaba ait hareketlerin borç, alacak ve bakiye toplamlarının işlem bilgileri ile alındığı seçenektir.
Risk DurumuCari hesap üzerinden cari hesap risk durumu raporu dökümünün alınması için kullanılır.
CH Döviz Değerleme RaporuCari hesap ekstresinin seçilecek döviz türüne göre alındığı rapor seçeneğidir.
Sevkiyat AdresleriFirma ya da cari hesabın birden fazla işyerinin olması durumunda sevk işlemlerinde kullanılacak sevkiyat adreslerinin kaydedildiği seçenektir.
Plasiyer BağlantılarıSeçilen cari hesap – satış elemanı bağlantısının izlendiği seçenektir.
Satış Elemanı – Cari Hesap BağlantılarıCari hesap kartına bağlı olan Satış Elemanlarının görülebilmesi ve yeni bağlantı tanımlanması için kullanılır.
Borç Takip ToplamlarıCari hesaba ait kapanmamış ve kapanmış borç ve alacak toplamlarının işlem dövizi bilgileri ile izlendiği seçenektir.
Haritada GösterLogoMaps özelliğinin kullanılması durumunda, haritada üzerinden adres bilgilerine ulaşımı sağlar.
Taksit HareketleriCari hesaba ait taksit hareketlerini listelemek ve taksit işlemlerini kaydetmek için kullanılır.
AraKod ya da açıklamaya göre sıralı cari hesaplar listesinde istenen kaydı bulmak için kullanılır.
FiltreleCari hesaplar listesini istenen özellikteki kayıtları içerecek şekilde görüntülemek için kullanılır.
Toplu Vade Farkı HesaplamaSeçilen cari hesaplar için toplu vade farkı hesaplamak ve vade farkı oluşan cari hesaplara vade farkı faturası kaydetmek için kullanılır.
Yaz (Mektup)
Yaz (Etiket)
Cari hesap kart bilgilerinin etiket ya da mektup formu üzerine bastırılmasında kullanılır. Form tanımları, Diğer tanımlar bölümünde formlar seçeneği kullanılarak yapılır.
Yaz (Mektup) Grup ŞirketleriGrup şirketlerine ait mektup/etiket yazdırma işlemlerinde kullanılır.
Yaz (Mutabakat-BA BS)BA BS mutabakat formunu yazdırmak için kullanılır.
Yaz Mutabakat-BA BS (Grup Şirketleri)Form Ba-Bs mutabakatı yazdırılırken aynı vergi kimlik numarasına sahip işyerlerinin toplandığı grup şirketi bazında da listeleme yapmak için kullanılır.
Mektup GönderCari hesaba mektup gönderi işlemi için kullanılır.
Toplu Mektup GönderBirden fazla cari hesaba toplu olarak mektup göndermek için kullanılır.
Toplu Mektup (Grup Şirketi)Grup şirketlerine toplu mektup gönderme işlemlerinde kullanılır.
Toplu Ekstre GönderSeçilen cari hesaplara toplu olarak Ekstre gönderme işleminde kullanılır. Gönderimin hangi cari hesaplara yapılacağı Cari Hesap Filtrele penceresinde belirlenir. Ekstrenin ne şekilde gönderileceği ise ilgili cari hesap tanımlarında Diğer sayfasında Gönderim Yöntemi bölümünde seçilir.
Toplu Mutabakat BA BS GönderBA BS formunu mutabakat mektubu olarak birden fazla cari hesaba göndermek için kullanılır.
Toplu Mutabakat BA BS Gönder (Grup Şirketi)BA BS formunu mutabakat mektubu olarak birden fazla grup şirketine göndermek için kullanılır.
Mektup Göndere-Mutabakat işlemlerinde kullanılan mektup gönder işleminde form tasarım ekranı açılmadan cari hesap ve bakiye bilgileri portala iletilir.
Ekstre GönderCari hesaba ait ekstrenin gönderilmesinde kullanılır. Gönderim şekli cari hesap tanımında Diğer sayfasında yer alan gönderim şekli seçenekleri kullanılarak belirlenir.e-Mutabakat işleminde kullanılan ekstre gönder işleminde cari hesap ekstresi filtre ekranı açılır. Filtre ekranında MS Excel Dosyası öndeğer seçili gelir. Filtre seçimleri yapılarak Tamam seçildiğinde ilgili cari hesaba ait ekstre Excel dosyası portala iletilir.
Mutabakat-BA BS GönderBA BS formunu mutabakat mektubu olarak göndermek için kullanılır. Mutabakat BA-BS gönder seçiminde mutabakat işlemleri penceresi açılarak gönderilecek form seçilir. Form seçim sonrası Cari hesap filtre ekranı açılarak, filtreler tanımlanır tamam işlemi ile form portala iletilir.
Firmaya GönderTek bir ticari sistemde birden fazla firma ile çalışan kullanıcıların firmaları arasında veri alışverişi yapılması için kullanılır.
Firmaya Gönder (Sil)Tek bir ticari sistemde birden fazla firma ile çalışan kullanıcıların firmaları arasında gönderdiği fişi silmek için kullanılır.
LogoConnect HareketleriLogo Connect uygulamasının kullanılması durumunda LogoConnect sunucu üzerinden yapılan işlemleri listeler.
Toplu GüncelleCari hesap kartları ile kaydedilen bilgilere ait toplu güncelleme yapmak için.
Kredi Kartı Fiş Tahsilatıİlgili cari hesaba ait tahsil edilmemiş kredi kartı işlemlerini listelemek ve tahsilat işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılır.
Firma Kredi Kartı Fiş Ödemesiİlgili cari hesaba ait tahsil edilmemiş firma kredi kartı işlemlerini listelemek ve tahsilat işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılır.
e-Fatura Mükellef KontrolCari hesap kartında girilen vergi kimlik numarasına bakılarak ilgili cari hesabın e-Fatura kullanıcısı olup olmadığını kontrol etmek amacıyla kullanılır. Kontrol sonucu ekrana gelen pencerede “Cari Hesapları Güncelle” seçeneği tıklandığında, ilgili cari hesap kartındaki e-Fatura bilgileri otomatik olarak güncellenir. Buradan yapılan kontrol işlemi tek bir cari hesap kartı içindir.
Emanet MalzemelerHenüz sevkedilmemiş, firmanın emanet ambarında bekleyen malzemelerin sevk işlemlerini kaydetmek için kullanılır.
Sevkedilmiş Emanet MalzemelerMalzeme kartları listesinden veya cari hesaplar listesinden sevkedilen emanet malzemeleri listelemek için kullanılan seçenektir.
Ticari İşlem Grubu Hesap Özetiİlgili cari hesaba ve ticari işlem grubuna ait borç ve bakiye bilgilerini listelemek için kullanılır.
Kısayol OluşturCari hesap tanımı ve/veya cari hesaplar listesi için kısayol oluşturma işlemlerinde kullanılır.
Kısayol GönderOluşturulan kısayolu ilgili kişilere göndermek için kullanılır.
Silinen KayıtlarKayıt revizyon takibi özelliğinin kullanılması durumunda, silinen kayıtlara ulaşmak gerekirse yeniden kaydetmek için kullanılır. Silinen kayıtlar kullanıcı ve zaman bilgileri ile izlenir.
Değişiklik TarihçesiKayıt revizyon takibi özelliğinin kullanılması durumunda, kayıtlar üzerindeki tüm değişikliklerin kim tarafından ve ne zaman yapıldığını tarihçeleri ile izleme olanağı sağlar.

Cari Hesaplar Listesi’nde İşlem Özellikleri

Cari hesap tanım listesinden, seçilen cari hesaba ait sık kullanılan işlemler kaydedilebilir; cari hesap raporlarına ulaşım sağlanabilir. Bu sayede örneğin cari hesaplar listesinde istenen müşteri seçilerek fatura kesilebilir ya da tahsilat işlemi ilgili program bölümüne gitmeye gerek kalmadan kısa sürede kaydedilir.

İşlem ekleme ve raporlama için cari hesap listelerinde sağ bölümünde yer alan ilgili işlem seçenekleri kullanılır.

Cari hesaplar listesinde yer alan işlem seçenekleri ile, cari hesap için;

 • Alınan ve verilen sipariş fişi
 • Mal alım, perakende satış ve toptan satış irsaliyesi
 • Mal alım faturası ile perakende ve toptan satış faturası
 • Kasadan tahsilat ve ödeme işlemi
 • Gelen ve gönderilen havale ve EFT banka işlemleri
 • Çek/senet giriş ve çıkış işlemleri
 • Cari hesap işlemleri olan alınan/verilen vade farkı ve kredi kartı işlemleri

doğrudan cari hesap kartları listesinden kaydedilir.

Rapor seçeneği ile cari hesaba ait Borç takip raporu kısa zamanda ve seçilen cari hesap için alınır.

Bu işlem seçenekleri şunlardır:

SiparişCari hesaplar listesinde seçilen cari hesap için satınalma ya da satış sipariş bilgilerini kaydetmek için kullanılır. Sipariş fişine seçilen cari hesabın kodu ve açıklaması otomatik gelir. Siparişi alınacak ya da verilecek malzeme ve sipariş miktarı ile diğer bilgiler ilgili alanlarda girilir. Cari hesap kartları listesinden kaydedilen sipariş fişi, alınan ya da verilen sipariş fişleri listelerinde yer alır.
İrsaliyeCari hesaplar listesinde seçilen cari hesap için satınalma, perakende satış ve toptan satış sevk bilgilerini içeren irsaliyeleri kaydetmek için kullanılır. İrsaliyeye seçilen cari hesabın kodu ve açıklaması otomatik gelir. Malzeme ve sevk miktarı ile diğer bilgiler ilgili alanlarda girilir. Cari hesap kartları listesinden kaydedilen irsaliyeler, alım ve satış irsaliyeleri listelerinde görüntülenir.
FaturaCari hesaplar listesinde seçilen cari hesap için satınalma, perakende satış, toptan satış, alınan ve verilen hizmet bilgilerini içeren faturaları kaydetmek için kullanılır. Faturaya seçilen cari hesabın kodu ve açıklaması otomatik gelir. Diğer bilgiler ilgili alanlarda girilir. Cari hesap kartları listesinden kaydedilen faturalar, alım ve satış faturaları listelerinde görüntülenir.
KasaCari hesaplar listesinden seçilen cari hesaba ait kasadan yapılan ödeme ve tahsilat işlemleri için kullanılır.
BankaCari hesaplar listesinden seçilen cari hesaba ait gelen ve gönderilen havale/EFT banka işlemlerini kaydetmek için kullanılır.
Çek ve SenetCari hesaplar listesinden seçilen cari hesaba ait çek/senet giriş işlemleri ile cari hesaba çıkılacak firmanın kendi çek/senet çıkışları ve ciro işlemleri için kullanılır.
Cari Hesap FişleriCari hesaplar listesinden seçilen cari hesaba ait alınan ve verilen vade farkı faturaları ile kredi kartı işlemlerini kaydetmek için kullanılır.
RaporlarCari hesaplar listesinde seçilen cari hesaba ait borç takip raporu alınır. Rapor için geçerli olacak koşullar filtre seçenekleri ile belirlenir.
SihirbazKolay ve hızlı şekilde cari hesap tanımlamak için kullanılır.

0 yorum:

Yorum Gönder

BİLGİLENDİRME


Evosas yazılım danışmanlık bilişim hizmetleri olarak uzun yıllardır müşterilerimize logo çözümleri sunmaktayız. Sizin ihtiyacınız olan logo çözümü için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM DETAYLARI

 • Türkiye geneli yaygın eğitim kurumları ile
  öğrenme garantisi sunan tek eğitim kurumu.
 • + 0850 840 36 38
  +0555 564 08 70